Jesteś tutaj: GłównaTechnologiaBrońPo co DARPA ukrywa drony na dnie oceanów?

Po co DARPA ukrywa drony na dnie oceanów?

 

DARPA planuje budowę dronów, które „zahibernowane” czekać będą w głębinowych kapsułach na dnie oceanów. Dopiero po odpowiedniej komendzie mają zostać reaktywowane i wzbić się w górę do przestrzeni powietrznej. Zgodnie z prawem międzynarodowym, dna oceanów stanowią „wspólne dziedzictwo ludzkości” i nie podlegają jurysdykcji żadnego państwa. Czy USA chcą wykorzystać ten fakt i bez wiedzy innych rządów porozmieszczać kapsuły w różnych częściach świata?...

 

DARPA to agencja Amerykańskiego Departamentu Obrony odpowiedzialna za rozwój nowych technologii w zakresie wojska i służb mundurowych. Menadżer podejmowanego właśnie innowacyjnego programu Andy Coon podkreśla, że:

„Celem tego typu działań jest wsparcie marynarki wojennej rozproszonymi technologiami w dowolnym miejscu i czasie na dużych obszarach morskich. Dzięki temu, możemy zbliżyć się do obszarów na które musimy mieć wpływ w sposób natychmiastowy..."

 

Największym problemem okazać się może ogromne ciśnienie panujące na dnie oceanów. To od niego zależeć będzie skuteczność węzłów komunikacyjnych, które „przebudzić” mają drony po latach uśpienia i efektywnie pozwolić na ich wyniesienie na powierzchnię. W tym celu do projektu mają zostać zaangażowane największe firmy i organizacje na co dzień prowadzące głębinowe oceaniczne prace inżynieryjne.

 

DARPA podkreśla, że prawie połowa z oceanów ma głębokość większą niż cztery kilometry, co stanowi okazję na „świetny kamuflaż tanim kosztem”.

 

„Widzimy alternatywną ścieżkę, aby zrealizować liczne zadania militarne bez potrzeby angażowania okrętów i samolotów. Ponadto rośnie zasięg i złożoność systemu ataku bezzałogowego”

dodaje Andy Coon.

 

Czy USA zacznie rozmieszczać swoje drony na dnie oceanów na szeroką skalę? Zgodnie z prawem międzynarodowym, tereny te powinny być wykorzystywane wyłącznie w sposób pokojowy (!), co już na wstępie pozostaje w konflikcie z podstawowymi założeniami projektu.

 

Autor: Victor Orwellsky
Źródło: Kod Władzy

 

Komentarze

  • Brak komentarzy
Dodaj komentarz

Logowanie

×

Zaloguj się


Zapomniałes nazwy?


Zapomniałeś hasła?

Zalogowanie zapewnia dostęp do wszystkich działów na Portalu

×

Rejestracja

Prawdziwy-Świat.pl na Youtube

 

Prawdziwy-Świat.pl na DailyMotion